Co to jest tajemnica przedsiębiorstwa?
Problematyka tajemnicy przedsiębiorstwa regulowana jest przez przepisy Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. W myśl artykułu 11 ust. 4 wskazanej Ustawy przez tajemnicę przedsiębiorstwa należy rozumieć zatem nieujawnione do wiadomości publicznej informacje technologiczne, techniczne i organizacyjne przedsiębiorstwa, a także inne informacje, które posiadają wartość gospodarczą (a przedsiębiorca podjął wszelkie konieczne działania aby zachować ich poufność). Wskazana w ustawie lista ma charakter otwarty.
Z kolei w praktyce tajemnica handlowa rozumiana jest najczęściej jako informacja dotycząca cen czy kosztów, a także wszelkie informacje o klientach (w tym lista kontaktów), źródłach zaopatrzenia itd. Warto zaznaczyć, że tego typu dane nie są wprost wymienione w ustawowej definicji przedsiębiorstwa, jednak są taką tajemnicą objęte w związku z tym, że bezsprzecznie posiadają wartość gospodarczą. Warto jednocześnie zaznaczyć, że w praktyce często używa się także pojęcia trade secrets (pojęcie z języka angielskiego). W dosłownym tłumaczeniu trade secrets oznacza tajemnice handlowe, jednak należałoby je tłumaczyć jako zdefiniowaną w prawie polskim tajemnicę przedsiębiorstwa, ponieważ obejmuje swoim zakresem także tego typu informacje.
Podsumowując, tajemnicę przedsiębiorstwa stanowią jedynie informacje. Mogą one być zapisywane zarówno na nośniku danych (np. zapis elektroniczny, fotografia czy notatki, wydruk, rysunek itp.), jak i przechowywane w inny sposób. Informacja stanowiąca tajemnicę przedsiębiorstwa musi mieć wartość gospodarczą, a o tym czy taką wartość posiada, decyduje przedsiębiorca – obejmując ją poufnością (przy czym, w razie sporu decyzja o objęciu danej informacji klauzulą poufności podlega dodatkowo ocenie sądu). Ponadto za tajemnicę przedsiębiorstwa może zostać uznana jedynie taka informacja, która nie jest ogólnie znana albo łatwo dostępna dla osób, które zajmują się tego typu informacjami. W tym zakresie istnieje jednak wyjątek dotyczący tzw. kompilacji informacji, które są powszechnie dostępne - w takim wypadku chroniony jest zatem szczególny zestaw informacji np. lista klientów. Informacja, której nadany został charakter poufności, powinna być jednocześnie objęta działaniami, które pozwolą na utrzymanie statusu poufności...