Przekształcenie przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą
Prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej może w praktyce doprowadzić do sytuacji, że - ze względu na potrzeby branżowe bądź finansowe – pojawi się konieczność dokonania pewnych zmian organizacyjnych. Taką zmianą może być np. przyjęcie wspólnika bądź po prostu zmiana struktury organizacyjnej prowadzonej działalności (z powodu np. potrzeby dywersyfikacji ryzyk, czy też ograniczenia odpowiedzialności, itd.).
Przedsiębiorca prowadzący indywidualną działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej może, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dokonać przekształcenia w spółkę handlową.
Warto w tym miejscu podkreślić, że przedsiębiorca może dokonać przekształcenia bez konieczności likwidacji prowadzonej działalności i utworzyć jednoosobową spółkę kapitałową bądź też wnieść własne przedsiębiorstwo do istniejącej już spółki. Inną opcją jest po prostu sprzedaż przedsiębiorstwa spółce i nabycie udziałów. Z obowiązujących przepisów Kodeksu Cywilnego (art. 551 k.c. oraz 752 k.c.) jednoznacznie wynika bowiem, że przedsiębiorstwo może być przedmiotem obrotu, w szczególności może zatem być przedmiotem umowy sprzedaży. Sprzedaż przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 551 kc) oznacza że poszczególne przedmioty majątkowe przedsiębiorstwa zostaną przeniesione na kupującego.
Zgodnie natomiast z art. 551 § 5 Kodeksu Spółek Handlowych (ksh) przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą posiada możliwość przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę kapitałową (spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością albo spółkę akcyjną). Przekształcenie jednoosobowego przedsiębiorcy w spółkę kapitałową wymaga:
- sporządzenia planu przekształcenia (opinią biegłego rewidenta i załącznikami),
- złożenia odpowiedniego oświadczenia o przekształceniu,
- dokonania powołania członków organów spółki,
- sporządzenia umowy spółki, ewentualnie podpisanie statutu spółki przekształconej,
- dokonanie wpisu spółki w rejestrze i wykreślenie przedsiębiorcy przekształcanego w CEiDG.